Dvojexpozice

Tento návod vychází z postupu pro Adobe Photoshop. Jeho autorem je Scott Kelby a najdete jej na této adrese: www.scottkelbybooks.com/moon/. Pan Kelby je autorem mnoha populárních knih o programech Photoshop, Lightroom a o digitální fotografii. Jeho návody pro Photoshop se dají velice snadno používat i v GIMPu. Např. mohu doporučit knihu Digitální fotografie ve Photoshopu (vydal Computer Press, Brno 2003) která popisuje základní postupy práce s digitálními fotografiemi (úprava expozice, maskování, retuš atd.).

Úprava pro GIMP 2.4.x: Petr Šmolík, smolik_petr@seznam.cz

Úvodem

Tento postup popisuje vytvoření efektu dvojexpozice (kombinace dvou fotografií na jedno políčko filmu) pomocí vrstev v GIMPu verze 2.4.x.

Postup práce

Krok 1

Otevřeme si v GIMPu dvě fotografie, které chceme zkombinovat. V našem případě je to noční fotografie Měsíce (na čené obloze bez mraků - Mesic.jpg) a fotka večerní krajiny kousek za Třebíčí (Trebic.jpg). Klikneme na obrázek Měsíce (Mesic.jpg), aby byl aktivní (na povrchu).

Dvě otevřené fotografie

Krok 2

V okně Vrstvy, Kanály,... vybereme kliknutím vrstvu Pozadí s Měsícem a přetáhneme ji do obrázku Trebic.jpg...

Přesun vrstvy

Po přesunu zavřeme obrázek Mesic.jpg. Obrázek Trebic.jpg bude vypadat následovně:

Stav obrázku po přesunu vrstvy

Krok 3

V okně Vrstvy, Kanály,... změníme režim vrstvy s Měsícem na Závoj. V tomto režimu se tmavé pozadí Měsíce "schová" v tmavé obloze a zůstane mám pouze samotný Měsíc. Postup funguje pouze pokud použijeme dostatečně tmavé pozadí spodní vrstvy.

Režim vrstvy

Krok 4

Zmenšíme velikost vrstvy s Měsícem, aby měla měřítko vhodné pro náš obrázek. Provedeme to pomocí nástroje Škálovat (Shift+T). Zadáme v dialogovém okně požadovanou šířku nebo výšku a potvrdíme tlačítkem Škálovat (také můžeme změnit velikost Měsíce pomocí rámečku kolem vrstvy tažením za jeden z rohů a součastným stlačením tlačítek Shift a Ctrl).

Změna velikosti

Krok 5

Posledním krokem je přesunutí vrstvy s měsícem pomocí nástroje Přesun (M), na vhodné místo v obrázku.

Přesun

Výsledek

Hotovo! Tmavé pozadí kolem Měsíce je zakryté, Měsíc je zmenšený na požadovanou velikost a přesunutý na určené místo. Zde jsou možné příklady použití:

Příklad použití 1

Příklad použití 2


Další návody pro grafický editor The GIMP...